B.V. Doshi: Interjú a 2018-as Pritzker-díj nyertesével

Le Corbusier mellett dolgozva Doshi jelentős szerepet vállalt az indiai Csandígarh létrehozásában

Balkrishna (B.V.) Doshi indiai építész ebben az évben nyerte el a legnagyobb építészeti elismerésnek számító Pritzker-díjat. Az elmúlt 70 év során építészként, várostervezőként és oktatóként tevékenykedő Doshi a mai napig nagy hatással van a tervezési és építészeti diskurzus formálására – nem csak Indiában, de azon kívül is. Le Corbusier mellett dolgozva Doshi jelentős szerepet vállalt az indiai Csandígarh városának létrehozásában, amelyet az UNESCO pár éve világörökségi helyszínné nyilvánított. Philip Stevens interjúját, amely a Designboom építészeti portálon jelent meg, Tábi Emőke fordította.

Doshi munkásságának elismeréseként az Architectural Digest India az idei július-augusztusi számát az építésznek szentelte. A kiadás – amelynek tartalmához többek között Norman Foster, Shigeru Ban és Iwan Baan is hozzájárult – már címlapjával is különleges, hiszen azt maga B.V. Doshi tervezte. A címlap az építész számtalan munkájában visszaköszönő beton előtt tiszteleg, az elkészítéséhez használt akril alapú paszta pedig hitelességet, textúrát és súlyt ad a kiadványnak.

Az Architectural Digest India 2018 július-augusztusi számának címlapja (Kép: Talib Chitalwala)

Az AD India legutóbbi számának megjelenése alkalmából a Designboom interjút készített B.V. Doshival, aki elmondta, munkája miként értelmezhető életének kiterjesztéseként, és hogy véleménye szerint mi az építészet szerepe a mai társadalomban. A teljes interjút alább közöljük.

Designboom: Az Architectural Digest India július-augusztusi száma az az Ön eddigi karrierjét ünnepli. Milyen érzés visszatekintenie a munkásságára?

B.V. Doshi: Örömmel tölt el.  Elégedett vagyok, és nagyon meg is lepődtem, nem számítottam rá, hogy ennyire belemennek a részletekbe. Egy ember, aki testtel, tömeggel és bőrrel rendelkezik, lehet-e valójában eszköz a képességeinek, viselkedésének és állapotának megértéséhez? Nagyon örülök a kiadványnak, és igazán hálás vagyok.

B.V. Doshi a különleges kiadás címlaptervén dolgozik (Kép: Neville Sukhia)

DB: Miért a betont választotta a kiadvány címlaptervéhez? Mi az, ami miatt Önt érdekli ez az anyag?

BVD: A beton képlékeny és formálható. Jól elkészítve szinte helyettesíteni tudja a követ, vasalás nélkül is.

DB: Hogyan látja pályafutásának fejlődését az elmúlt évtizedek során? Változott-e az építészethez való személyes hozzáállása?

BVD: Kezdetben egyszerű anyagokkal dolgoztam és a szegényekért, de mára már elértem egy olyan pontot, ahol ráébredtem, hogy az emberek nagy részének szüksége van lakásra, és ez az, amit elértem: erősebbé tettem őket.

Címlaptervével Doshi egyik legkedvesebb építőanyaga, a beton előtt tiszteleg (Kép: Neville Sukhia)

DB: Említette, hogy a Pritzker-díjat Le Corbusier-nek köszönheti, akit gurujának tekint. Kifejtené ezt?

BVD: Az indiai hagyomány szerint, ha valaki hatással van rád, aminek következtében érzékenyebb vagy megvilágosultabb leszel, akkor természetes, hogy guruként tekintesz rá, hiszen ő az, aki szellemiségével és filozófiájával utat mutat neked. 

DB: Amióta kitüntették a Pritzker-díjjal, hogy érzi, nőtt-e az érdeklődés a munkái iránt a fiatalabb építészek, építészhallgatók körében?

BVD: Igen, hogyne!

Institute of Indology, Ahmadábád, 1962 (Kép: Iwan Baan / Architectural Digest India)

DB: Korábban azt nyilatkozta, hogy a munkája az életének, a filozófiájának és az álmainak a kiterjesztése. Hogyan érti mindezt?

BVD: Fiatal korában az ember rendkívül egyszerű, tiszta, nagyon korlátozott szókinccsel. Ahogy öregszik, a tapasztalattal együtt a szókincse és ennek a szókincsnek a megértése is egyre bővül. Ez történt a munkám során is. Nagy örömmel tölt el, hogy ma már képes vagyok manipulálni a teret, formát, szerkezetet, karaktert és a többit, és így közvetíteni valamit, ami számomra és mások számára is több jelentéssel bír.

DB: Mi az építészet szerepe a mai társadalomban?

BVD: Amióta szobrok léteztek a társadalomban, az építészet ikonikus volt. Manapság viszont az építészet épp olyan fontos, mint az étel, a szolgáltatások és a menedék. Az építészetben találunk kifinomultságot, szépséget, kényelmet… a hasznosság mellett.

Premabhai Hall, Ahmadábád, 1976 (Kép: Iwan Baan / Architectural Digest India)

DB: Mi a legnagyobb kihívás, amivel az építészeknek jelenleg szembesülniük kell?

BVD: Hogy megbirkózzanak a gyors változásokkal ebben a nyüzsgő világban.

DB: Hogyan mérné fel az építészet jelenlegi helyzetét Indiában? Optimista a jövőre nézve?

BVD: Nem tudnám megmondani. Az idők változnak, az emberek hozzáállása is változik. Bízom benne, hogy egyre érzékenyebbek lesznek az életre, az életvitelre és ehhez kapcsolódóan a dizájnra, a tervezésre.

Centre for Environmental Planning and Technology, Ahmadábád, 1966-2012 (Kép: Iwan Baan / Architectural Digest India)

Philip Stevens interjúja angol nyelven az designboom.com-on olvasható.

 

 

Tábi Emőke